ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9794039
*
nr 979 4039
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 104 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 september 2015
kl 18:27:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/9 12:15:59
1
1.500 kr
6/9 11:44:27
2
Vinnande bud
6/9 21:18:31
3
2.000 kr
6/9 21:18:31
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:54
-
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:37
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:14
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 979 4039
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 104 cm
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 september 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/9 12:15:59 | 1 | 1.500 kr |
6/9 11:44:27 | 2 | Vinnande bud |
6/9 21:18:31 | 3 | 2.000 kr |
6/9 21:18:31 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:54 -
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:37 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:14